Dlaczego zamocowanie śrub gojących jest niezbędnym elementem leczenia implantologicznego? W jaki sposób działają te śruby i jak dokładnie przebiega zabieg ich założenia?
Śruba gojąca implant – kiedy się ją zakłada?
Założenie śrub gojących to etap leczenia implantologicznego, który następuje po okresie gojenia. Żeby odpowiednio umiejscowić ten zabieg, przybliżmy w skrócie, jak przebiega leczenie implantologiczne. Pierwszym krokiem jest konsultacja implantologiczna oraz diagnostyka, która pozwala między innymi ocenić strukturę zębów oraz kości żuchwy i szczęki. To pozwala odpowiednio zaplanować przebieg leczenia i rozmieszczenie implantów w taki sposób, by było skuteczne i bezpieczne dla Pacjenta.
W niektórych przypadkach brakuje tkanki kostnej w odpowiednim stanie, by móc skutecznie przeprowadzić implantację. Jeżeli jest jej zbyt mało, to przed przystąpieniem do wszczepienia implantów przeprowadzamy dodatkowe zabiegi przygotowawcze, takie jak sterowana regeneracja kości czy podniesienie dna zatoki szczękowej.
Następny krok to już implantacja, polegająca na nawierceniu kości żuchwy lub szczęki i umieszczeniu w niej implantów. Teraz następuje okres gojenia. W tym czasie regenerują się naruszone podczas zabiegu tkanki, a implanty integrują z kością. Gdy to się już stanie, nadchodzi czas na założenie śruby gojącej.
Jak zakłada się śrubę gojącą?
Implant trzeba odsłonić, aby założyć śrubę gojącą. W tym celu nacina się błonę śluzową nad implantem, następnie odsłania implant i wkręca w niego śrubę gojącą. Cały ten zabieg przeprowadzany jest pod znieczuleniem, co sprawia, że przebiega on bezboleśnie.
Jak działa śruba gojąca?
Śrubę gojącą zakłada się w celu przyśpieszenia gojenia błony śluzowej oraz odpowiedniego wyprofilowania dziąsła, tak by było ono dopasowane do odbudowy protetycznej, jaka zostanie zamocowana na implancie. Śruba osłania platformę implantu, zabezpieczając ją w ten sposób przed ponownym zakryciem przez dziąsło.
Po założeniu śruby następuje kolejny okres gojenia, jednak tym razem jest on znacznie krótszy niż po implantacji. Oczywiście zależy to od indywidualnych uwarunkowań Pacjenta. W większości przypadków czas ten nie przekracza dwóch czy trzech tygodni. Po tym okresie lekarz dokonuje odkręcenia śruby gojącej i zamocowania odbudowy protetycznej.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu implantologicznym i jego poszczególnych etapach oraz efektach, jakie pozwala ono osiągnąć, zapraszamy na odwiedziny we Włodarz Stomatologia – tutaj chętnie udzielimy Ci wszystkich odpowiedzi. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 601 37 38 55 lub wypełniając formularz.