Czy implant zęba to dobre rozwiązanie, by odbudować uśmiech? A może lepiej skorzystać z innych metod? W dzisiejszym wpisie przedstawiamy mocne i słabe strony implantów.
Implanty zębów – co warto wiedzieć?
Implanty to niewielkie elementy, najczęściej wykonane z tytanu, służące uzupełnianiu braków zębowych. Dzięki swojej gwintowanej powierzchni, implant przypomina śrubę, co ułatwia jego wkręcenie w kość. Implanty są bowiem wszczepiane w tkankę kostną żuchwy lub szczęki, dokładnie w miejsca po utraconych korzeniach zębowych.
Tytan, z którego wykonane są implanty, to materiał biozgodny, dzięki czemu organizm nie traktuje go jako ciała obcego i nie odrzuca. Implanty integrują się z kością, zapewniając im stabilność. Wykorzystuje się to do mocowania uzupełnień protetycznych, takich jak korony, mosty czy protezy.
Dlaczego warto uzupełniać braki zębowe?
Żeby odpowiedzieć na pytanie, czy warto wstawiać implanty w miejsca brakujących zębów, najlepiej zacząć od wyjaśnienia, dlaczego luki zębowe wymagają uzupełnienia. Utrata nawet pojedynczego zęba nie powinna być bagatelizowana. Nawet jeśli jest to ząb znajdujący się na dalszym miejscu łuku, a więc mało widoczny przy uśmiechu – zęby pełnią przecież znacznie więcej funkcji niż tylko estetyczną.
Przy braku zęba obserwujemy zjawisko zwane efektem Godona. Polega on na tym, że sąsiednie zęby pochylają się w kierunku luki zębowej, a ząb przeciwstawny zaczyna się stopniowo wysuwać z zębodołu. W ten sposób brak nawet jednego zęba wywiera niekorzystny wpływ na ułożenie pozostałych zębów.
Kolejnym ważnym problemem jest zanik tkanki kostnej szczęki lub żuchwy, do którego dochodzi w miejscu brakującego zęba. Jest on spowodowany tym, że bez zęba na kość w tym miejscu nie są przenoszone siły żucia, przez co przestaje ona być obciążana.
Implanty zębowe – czy warto?
A zatem jest oczywiste, że braki zębowe należy uzupełniać. Ale jakie argumenty przemawiają za tym, żeby do tego celu wykorzystać właśnie implantami? Przecież istnieją też inne metody odbudowy uśmiechu.
Nie ulega wątpliwości, że zastosowanie implantów ma zalety, które nie zawsze można przypisać tradycyjnym metodom.
Jedną z najważniejszych jest stabilność. W przeciwieństwie do konwencjonalnych protez, protezy mocowane na implantach nie przemieszczają się w jamie ustnej i nie trzeba się obawiać, że mogłyby wypaść podczas rozmowy, śmiechu czy kichania. To przekłada się na ogromny komfort użytkowania – z implantów korzysta się praktycznie jak z własnych zębów.
Następną bardzo ważną zaletą jest przywrócenie zębom funkcjonalności. Trzeba przyznać, że tradycyjne uzupełnienia protetyczne przywracają ją w stosunkowo niewielkim stopniu. Odbudowy na implantach to co innego – przywracają funkcjonalność jamy ustnej zbliżoną do naturalnej. To sprawia, że można bez problemów gryźć nawet twarde pokarmy (na przykład orzechy).
Co więcej, prace protetyczne na implantach nie posiadają części podniebiennej, jaką mają tradycyjne protezy. Dzięki temu nie blokują receptorów znajdujących się na podniebieniu, a to sprawia, że można w pełni cieszyć się smakiem potraw.
Kolejną istotną zaletą implantów jest zachowanie struktury kości. Pisaliśmy już o zjawisku zaniku tkanki kostnej, do którego dochodzi na skutek utraty zęba. Tradycyjne protezy nie rozwiązują tego problemu, ponieważ przenoszą siły żucia na błonę śluzową. Z pracami protetycznymi na implantach jest inaczej – w tym przypadku siły żucia są przenoszone na kość żuchwy lub szczęki. Dzięki temu zyskuje ona naturalne obciążenie, a proces jej zaniku zostaje spowolniony.
Czy implanty mają jakieś wady? Z pewnością za taki minus można uznać cenę. Implanty to rozwiązanie doskonalsze niż inne metody rekonstrukcji uzębienia, ale też zdecydowanie bardziej kosztowne.
Metoda ta wymaga też cierpliwości. Stosuje się wprawdzie implanty natychmiastowe, jednak standardowa procedura implantologiczna to proces długotrwały, który może zająć kilka miesięcy.
Dowiedz się więcej
Wciąż zastanawiasz się, czy warto zrobić implanty zębów? Zapraszamy do Włodarz Stomatologia. Tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania i doradzimy najlepsze rozwiązanie. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 601 37 38 55 lub wypełniając formularz.