Bonding jest nieinwazyjną metodą odbudowy zębów. Powierzchnię zębów pokrywa się cienką warstwą kompozytu wykonanego z żywicy. W procesie tym wykorzystywane jest zjawisko adhezji, które polega na przyleganiu do siebie warstw materiałów w wyniku międzycząsteczkowych oddziaływań. W ten sposób zapewnione zostaje mocne przyleganie kompozytu do powierzchni zębów.
W jakich przypadkach można zastosować tę metodę? Jest ona pomocna przy drobnych ukruszeniach, zniekształceniach korony zęba, nieestetycznych przebarwieniach. Można za jej pomocą nawet skorygować drobne wady zgryzu, takie jak nierówne zęby lub szpary między zębami.
Jak wykonuje się bonding?
Bonding w naszej klinice niedaleko Gliwic to zabieg kilkuetapowy. Nie oznacza to wcale, że musi być rozłożony na kilka wizyt – procedura nie jest czasochłonna i można przeprowadzić ją w całości w ciągu jednej wizyty u stomatologa.
Bonding można przeprowadzić tylko na zdrowych zębach, jeśli więc znajdą się na nich jakieś ubytki, Pacjent zostanie skierowany najpierw na leczenie.
Przed przystąpieniem do nałożenia kompozytu trzeba w odpowiedni sposób przygotować powierzchnię zębów. Oczyszcza się ją, a następnie wytrawia szkliwo kwasem o łagodnym działaniu. Kolejnym krokiem jest nałożenie warstwy żywicy kompozytowej. Dopiero na nią kładzie się właściwy kompozyt. Jest on nakładany warstwowo, a każda z warstw jest przez dentystę precyzyjnie modelowana, tak aby uzyskać jak największy stopień odzwierciedlenia naturalnego wyglądu zęba.
Zwieńczeniem zabiegu jest naświetlanie materiału kompozytowego specjalną stomatologiczną lampą. W ten sposób materiał ten zyskuje docelową trwałość i staje się odporny na uszkodzenia.
Bonding zębów – dlaczego warto?
Bonding zębów w znacznym stopniu poprawia estetykę zębów i – co ważne – robi to w sposób mało inwazyjny. Przeprowadza się ten zabieg bez naruszania struktury zębów. Udaje się to dzięki wykorzystaniu zjawiska adhezji. Sprawia ono, że przy wykonaniu bondingu nie trzeba szlifować szkliwa, jak ma to miejsce na przykład przy zakładaniu licówek.
Bonding ma też tę zaletę, że jest zabiegiem w dużym stopniu odwracalnym, można więc w razie potrzeby powrócić do stanu sprzed jego wykonania.
Odbudowa zębów tą metodą, jak już pisaliśmy, nie jest czasochłonna, a jej efekt jest natychmiastowy – można cieszyć się nowym uśmiechem od razu po wyjściu z gabinetu.
Do plusów tej metody należy również cena, niższa niż w przypadku innych sposobów estetycznej korekcji zębów.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Bonding w naszym gabinecie obok Rudy Śląskiej jest dobrym rozwiązaniem w przypadku niedużych niedoskonałości uzębienia – przy większych może nie wystarczyć. Trzeba też mieć świadomość, że aby utrzymać odpowiedni estetyczny efekt, zabieg co pewien czas trzeba ponawiać. Kompozyt utrzymuje się na powierzchni zębów około pięciu lat, ale już wcześniej może się kruszyć i ulegać przebarwieniom, zwłaszcza jeżeli Pacjent pije duże ilości mocnej kawy lub pali papierosy. Aby tego uniknąć, warto regularnie przeprowadzać piaskowanie i polerowanie kompozytu.
Licówki – co to takiego?
Licówki to cienkie płatki nakładane na przednią stronę zębów. Ich grubość nie przekracza nawet 1 mm. Za ich pomocą można skorygować niektóre niedoskonałości uzębienia – nieodpowiedni kolor i kształt, ukruszenia, za szerokie przerwy między zębami. Mogą posłużyć do zamaskowania diastemy, poszerzenia lub zwężenia korony zęba, a także do nadbudowania jego fragmentu. Wykonane są w taki sposób, że wyglądają jak prawdziwe szkliwo zębów, co wygląda naturalnie i estetycznie. W naszym gabinecie oferujemy Pacjentom licówki kompozytowe i porcelanowe. Za chwilę wyjaśnimy, czym różnią się te dwa rodzaje.
Licówki – dlaczego warto?
Licówki umożliwiają znaczną poprawę estetyki uzębienia. Ich kolor, kształt i powierzchnia są do każdego Pacjenta dobierane indywidualnie, a już podczas mocowania można je na bieżąco poddać korektom – wszystko po to, aby licówki wpasowały się w uzębienie równie dobrze, jak gdyby były jego naturalną częścią.
Dużą zaletą jest wszechstronne zastosowanie licówek, które potrafią skorygować kształt i kolor zębów na wiele różnych sposobów. Można za ich pomocą przysłonić szpary między zębami, maskować duże uszkodzenia szkliwa, nadbudować brakujące nieduże fragmenty, wyrównać brak symetrii między prawą i lewą stroną łuków zębowych, a nawet skorygować nieznaczne wady zgryzu, takie jak krzywe zęby.
Ingerencja w strukturę zęba przy zakładaniu licówek jest minimalna – zabieg wymaga usunięcia jedynie od 0,5 do 0,75 mm tkanek zęba. A ponieważ licówka jest ograniczona tylko do części siecznej i powierzchni wargowej korony klinicznej, to nie jest ona wystawiona na ryzyko funkcjonalnych powikłań pozabiegowych.
Licówki kompozytowe
Ten rodzaj licówek jest wykonany z takiego samego światłoutwardzalnego materiału kompozytowego, z jakiego wykonuje się wypełnienia stomatologiczne. Takie licówki wykonywane są bezpośrednio na zębach – kompozytowy materiał jest nakładany warstwami, dopóki nie zostanie osiągnięty odpowiedni efekt.
Twardość zastosowanego kompozytu jest zbliżona do naturalnej twardości szkliwa. Pozwala to zapobiec ścieraniu przeciwstawnych zębów. Zaletą kompozytu jest też to, że poddaje się łatwej obróbce – można go bez problemu nadbudować, polerować i korygować. Jeżeli więc dojdzie do odkształcenia lub uszkodzenia licówki, jej naprawa nie powinna być problemem, ani zająć zbyt wiele czasu.
Do wykonania licówek kompozytowych nie jest potrzebna pomoc laboratorium techniki dentystycznej. Dzięki temu są tańsze od licówek kompozytowych i mniej czasu zajmuje ich wykonanie – wystarczy na to jedna wizyta.
Licówki porcelanowe
Wykonanie licówek porcelanowych jest zatem droższe i bardziej czasochłonne, ale za to lepiej odwzorowują wygląd naturalnego szkliwa zębów, nawet pod względem odbijania światła. Porcelana to też trwalszy materiał. Licówki z niej wykonane są odporne na mechaniczne uszkodzenia, ale też i przebarwienia (porcelana nie jest podatna na odkładanie się osadu i kamienia). Dlatego ich żywotność jest dłuższa niż kompozytowych. Mogą dobrze spełniać swoje funkcje nawet przez kilkanaście lat.
Zaletą licówek porcelanowych jest też to, że są wykonywane na wymiar na podstawie pobranych od Pacjenta wycisków uzębienia. Wprawdzie wymaga to przygotowania w laboratorium i w związku z tym zajmuje więcej czasu, ale za to pozwala wykonać licówki idealnie dopasowane do kształtu i wielkości zębów.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli chciałbyś poprawić wygląd swojego uśmiechu, przyjdź do naszego gabinetu w niedaleko Gliwic. Oferujemy różne sposoby estetycznej korekcji uzębienia, a jedną z nich jest właśnie bonding. Pozwól nam zająć się Twoimi zębami – przyjrzymy się dokładnie Twojemu problemowi i zaproponujemy najwłaściwsze rozwiązanie. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 601 37 38 55 lub wypełniając formularz.
Wybrane ceny usług stomatologii estetycznej
z zabiegów stomatologii estetycznej. W naszej klinice oferujemy szeroki wachlarz usług z zakresu stomatologii estetycznej, dzięki którym można skorygować kształt, barwę, a nawet drobne defekty zaburzające harmonijny wygląd uśmiechu
(np. diastemę). Dzięki zabiegowi wybielania zębów lampą Beyond bądź metodą nakładkową można uzyskać efekt śnieżnobiałych zębów. Dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu nie tylko rozjaśnimy kolor zębów, ale również poprawimy ich kształt, długość i skorygujemy drobne defekty, są bez wątpienia licówki zębowe. W naszej klinice oferujemy różne rodzaje licówek: porcelanowe, kompozytowe, Flow Injection, pozwalające osiągnąć doskonałe rezultaty wizualne. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest również bonding, tj. odbudowa uśmiechu przy pomocy nowoczesnych żywic kompozytowych.
Poznaj najczęstsze pytania dotyczące usług stomatologii estetycznej