Jak przeprowadza się usunięcie implantu? W jakich sytuacjach taki zabieg może okazać się konieczny? I czy można w to miejsce wszczepić nowy implant?
Usuwanie implantów zębowych – co trzeba wiedzieć?
Implanty zębowe to obecnie najdoskonalsza metoda odbudowy uzębienia. Implanty wszczepia się w kość żuchwy lub szczęki. Integrują się z tkanką kostną, dzięki czemu stają się stabilną podstawą pod mocowane na nich uzupełnienia protetyczne.
Wszczepienie implantów to złożony, wieloetapowy proces. Leczenie implantologiczne charakteryzuje się dużą skutecznością. Rzadko kończy się niepowodzeniem, choć takie przypadki się zdarzają. W pewnych sytuacjach konieczne jest usunięcie implantu, czyli eksplantacja.
Kiedy konieczne jest usunięcie implantu zęba?
Decyzję o eksplantacji podejmuje lekarz. Powody, dla których usunięcie implantu może okazać się konieczne, bywają różne. Mogą nimi być przypadki, gdy:
- Pacjent odczuwa dyskomfort podczas gryzienia pokarmów;
- implant uległ uszkodzeniu mechanicznemu i nie może dłużej pełnić swojej roli;
- doszło do zaniku tkanki kostnej w miejscu implantacji, w efekcie czego implant utracił swoje umocowanie. Do takiego zaniku może dojść z różnych przyczyn, np. rozwijających się schorzeń tkanki kostnej;
- doszło do odrzucenia implantu: to rzadka sytuacja, ale zdarza się, że wszczepiony implant się nie przyjmie. Przykładowo może do tego dojść, gdy Pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarskich i zaniedba higienę jamy ustnej (rozwijające się wtedy stany zapalne utrudniają gojenie i osteointegrację po wszczepieniu implantu). Powodem może być też choroba autoimmunologiczna, która sprawia, że organizm traktuje implant jak ciało obce.
Jak przebiega zabieg usunięcia implantu?
Pierwszym krokiem jest oczywiście dokładna diagnostyka, która pozwoli ocenić przyczyny problemu i odpowiednio zaplanować zabieg. Przed zabiegiem konieczne mogą się okazać pewne zabiegi przygotowawcze, na przykład higienizacja.
Eksplantację można przeprowadzić różnymi metodami, z których najpopularniejsza to ekstrakcja za pomocą dostosowanych do systemu implantologicznego narzędzi.
Pamiętajmy, że implanty wszczepia się, wkręcając je w wywiercone w tkance kostnej otwory. Ich usunięcie wymaga więc wykręcenia ich stamtąd.
Do przeprowadzenia eksplantacji często używa się trepanów, specjalistycznych pustych w środku wierteł. Ich średnica musi być dopasowana do średnicy śruby. Za pomocą tych narzędzi lekarz nawierca przestrzeń wokół implantu, co umożliwia wydostanie implantu na zewnątrz przy stosunkowo niewielkim ubytku kości.
Czy po eksplantacji można wszczepić nowy implant?
To zależy od konkretnego przypadku. To, że jeden implant się nie przyjął i trzeba było go usunąć, wcale nie oznacza, że skuteczna implantacja w tym miejscu jest niemożliwa. Ostateczną decyzję o implantacji podejmuje lekarz, który ocenia szanse powodzenia przy powtórnym wszczepieniu implantu w to miejsce, proponując w pewnych przypadkach metody, które te szanse zwiększą.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu implantologicznym, odwiedź gabinet Włodarz Stomatologia. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 601 37 38 55 lub wypełniając formularz.