Implanty pozwalają na odbudowanie uzębienia w sposób doskonalszy niż inne metody. Ale z czego właściwie jest zbudowany implant? W dzisiejszym wpisie wymienimy poszczególne części, które się na niego składają.
Filar
Główną częścią implantu jest filar, wykonany zwykle z tytanu. To właśnie ten element, który jest wszczepiany w kość żuchwy lub szczęki. Nazywa się go również wszczepem lub implantem wewnątrzkostnym. Jego rolą jest zastąpienie naturalnego korzenia zębowego.
Filar przypomina z wyglądu śrubkę. Ma podobną gwintowaną powierzchnię, a zabieg implantacji polega zasadniczo na wkręceniu filaru w kość. Później zachodzi proces osteointegracji, czyli integracji filaru z kością, przez którą jest obrastany. Dzięki temu może on się stać stabilną podstawą do zamocowania wybranej rekonstrukcji protetycznej – korony, mostu bądź protezy.
Łącznik
Wykonany z tytanu lub cyrkonu łącznik pełni rolę anatomicznej szyjki zębowej. Jest więc umieszczany między filarem a koroną protetyczną (o której będzie tu jeszcze za chwilę mowa), aby stanowić między nimi połączenie. Bez łącznika nie dałoby się osadzić uzupełnienia protetycznego na filarze. To on nadaje całej konstrukcji potrzebną stabilność i odpowiednią wytrzymałość.
Łączniki są dostępne w wielu rodzajach, co umożliwia taki dobór właściwego elementu, by jak najlepiej spełniał on swoje zadanie w przypadku konkretnego Pacjenta. Lekarz dobierając łącznik bierze pod uwagę takie czynniki jak miejsce założenia implantu, kąt jego nachylenia oraz oczywiście zakres leczenia, czyli to, czy obejmuje ono pojedyncze czy rozległe ubytki zębowe.
Korona
Korona protetyczna jest elementem zastępującym naturalną koronę zębową, czyli tą część, która znajduje się nad dziąsłem. Korona protetyczna może być porcelanowa na podbudowie cyrkonowej, pełnoceramiczna lub kompozytowa. Imituje naturalną koronę zarówno pod względem wyglądu jak i spełnianych funkcji.
Z jakiego materiału wykonany jest implant?
Implanty zębowe są najczęściej wykonane z tytanu. Nie jest to przypadkowe – to właśnie ten pierwiastek idealnie nadaje się do tego celu. Są dwa główne powody, dlaczego to właśnie tytan tak dobrze sprawdza się w tej roli.
Pierwszy powód jest taki, że tytan jest bardzo wytrzymałym materiałem, a wytrzymałość jest niezwykle ważną cechą implantów. Muszą one bez szkody znosić wszelkie obciążenia, jakim są poddawane korzenie zębów, związane głównie z gryzieniem i żuciem pokarmu. Tytan jest odporny nie tylko na obciążenia mechaniczne, ale także na korozję – wykazuje odporność niemal taką samą jak platyna.
Drugim powodem, dla którego tytan jest idealnym materiałem na implanty, jest jego biokompatybilność. Jest to materiał w pełni tolerowany przez organizm, który nie traktuje go jak ciała obcego. To dzięki temu implanty nie są odrzucane przez organizm. Tytan nie wywołuje stanów zapalnych ani reakcji alergicznych.
Zapisz się na konsultację!
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania i przedstawić możliwe terminy wizyty.
Umów się na wizytę!
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o implantach, przyjdź do Włodarz Stomatologia. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 601 37 38 55 lub wypełniając formularz.