Mosty protetyczne to specjalne uzupełnienia odbudowujące kilkupunktowe braki w uzębieniu, a w pewnych przypadkach zastępujące nawet protezy, rekonstruują bezzębie pełnych łuków. Można je osadzać na oszlifowanych zębach filarowych (stałych), które sąsiadują z ubytkiem, bądź wszczepionych implantach zastępujących korzenie. Mosty protetyczne wykonuje się z różnych materiałów, a każdy z nich ma swoje unikalne zalety.
Metalowe mosty protetyczne
Mosty protetyczne składające się z metalowej podbudowy i zestawu koron są ekonomicznym rozwiązaniem, zauważalnie tańszym od swoich porcelanowych lub cyrkonowych odpowiedników. Ich charakterystyczną cechą jest bardzo dobra wytrzymałość, pozwalająca na wieloletnie użytkowanie, a także zadowalająca estetyka. Niestety, mosty protetyczne wykonane z metalu gorzej odbijają światło, przez co mogą wyróżniać się podczas uśmiechu.
Porcelanowe mosty protetyczne
Mosty porcelanowe są przykładem najwyższej jakości i staranności wykonania. Ceramika użyta do ich produkcji wspaniale naśladuje tkanki zębów pod każdym względem, włącznie ze zdolnością do odbijania lub przepuszczania światła. Dzięki temu uśmiech Pacjenta cechuje się wyjątkową naturalnością i wyglądem, zapewniając mu dobry komfort psychiczny. Porcelana jest też bardzo wytrzymała, toteż uzupełnienie będzie służyło swojemu posiadaczowi przez długi czas. Mosty ceramiczne szczególnie dobrze sprawdzają się przy odbudowie zębów w przedniej części jamy ustnej.
Mosty protetyczne z tlenku cyrkonu
Tlenek cyrkonu jest rodzajem porcelany dentystycznej, wykazuje on jednak od niej większą wytrzymałość. Kosztem takiego stanu rzeczy jest niestety nieco mniejsza estetyka, wynikająca z mniejszej zdolności do odbijania światła, jednakże wciąż pozostaje ona na wysokim poziomie. Ze względu na trwałość, mosty cyrkonowe stosuje się do odbudowy zębów w bocznych częściach łuku, gdzie ulegają one wyjątkowym przeciążeniom.
Jak mocuje się most protetyczny?
W kwestii osadzenia mostu protetycznego Pacjent ma dwie opcje do wyboru. Pierwsza polega na przymocowaniu uzupełnienia do oszlifowanych zębów sąsiadujących z ubytkiem. Używa się do tego specjalnego cementu dentystycznego, który zapewni odbudowie szczelność i stabilność. Aby móc zastosować metodę, Pacjent musi mieć zdrowe uzębienie, a dużą wadę stanowi konieczność ingerencji w jego tkanki.
Drugą możliwość osadzenia mostu protetycznego stanowi wszczepienie implantów. Zastąpią one utracone korzenie zębów i posłużą jako filar do zamocowania uzupełnienia. Największą zaletę rozwiązania stanowi naturalna stabilność odbudowy oraz brak konieczności ingerencji w tkanki zdrowych zębów.
Zapisz się na konsultację!
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania i przedstawić możliwe terminy wizyty.
Czy most protetyczny może wypadać?
Mosty protetyczne nie wypadają ani nie ma możliwości przenikania drobin pokarmów pod ich elementy. Zapewnia to cement dentystyczny lub wszczepione implanty, które nadają uzupełnieniu wyjątkową stabilność. Dzięki temu Pacjent może spożywać wszystkie ulubione posiłki, nie wyłączając twardych produktów żywnościowych pokroju orzechów lub pestek. Mosty protetyczne oczyszcza się tak samo, jak naturalne zęby – za pomocą szczoteczki do zębów oraz zwykłej pasty.
Umów się na wizytę!
Jeśli borykasz się z kilkukrotnymi brakami uzębienia w bezpośrednim sąsiedztwie, umów się na wizytę we Włodarz Stomatologia! Stosujemy wyłącznie sprawdzone mosty protetyczne, które skuteczni przywrócą Ci piękny uśmiech! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 601 37 38 55 lub wypełniając formularz.