Braki w uzębieniu to problem, z którym boryka się wielu Pacjentów. Ma on niekorzystny wpływ na funkcjonalność jamy ustnej, obniża komfort życia i estetykę uśmiechu. Odpowiednio dobrana proteza może być dobrym rozwiązaniem tego kłopotu. Dziś opowiemy o szczególnym rodzaju protezy – protezie teleskopowej.
Jak zbudowana jest proteza teleskopowa?
Najważniejszy element takiej protezy to korona teleskopowa, zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna. Korona wewnętrzna, najczęściej metalowa, jest zacementowana na stałe we wcześniej oszlifowanym zębie. Jest to niewidoczna część protezy teleskopowej. Część widoczna czyli korona zewnętrzna jest łącznikiem z zębem filarowym. Również jest ona zbudowana z metalu, ale dodatkowo pokrywa się ją kompozytem bądź porcelaną.
Jak widać z tego krótkiego opisu, proteza teleskopowa w zasadzie nie zastępuje całkowicie zęba, ale jest mocowana do jego pozostałości. Choć istnieje także opcja, by do zamocowania protezy zamiast naturalnych zębów wykorzystać wszczepione w miejsce korzeni implanty.
Dla kogo wskazane są protezy teleskopowe?
Proteza teleskopowa to rozwiązanie, które jest zalecane dla określonych grup Pacjentów. Przede wszystkim chodzi tu o osoby cierpiące na paradontozę. To zaawansowane stadium choroby przyzębia, spowodowane przez kamień nazębny umiejscowiony poniżej linii dziąsła. Objawy paradontozy to zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, ich krwawienie, obniżenie się ich linii wraz z wydłużeniem optycznym koron zębów, ich nadwrażliwość, nieprzyjemny zapach z ust, a co najgorsze – rozchwianie zębów, ich przemieszczanie się, a ostatecznie nawet ich utrata.
W jaki sposób Pacjentom z paradontozą może pomóc proteza teleskopowa? Otóż proteza o takiej konstrukcji poza funkcją protetyczną pełni również rolę szynowania, czyli przytrzymuje rozchwiane zęby, tym samym je stabilizując.
Ale oczywiście nie tylko u takich Pacjentów ten rodzaj protezy znajduje zastosowanie. Jest ona polecana także osobom, które utraciły zęby boczne oraz mają w znacznym stopniu starte zęby przednie.
Zapisz się na konsultację!
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania i przedstawić możliwe terminy wizyty.
Jakie zalety mają protezy teleskopowe?
Do najważniejszych zalet protez teleskopowych należy ich stabilność, czyli po prostu bardzo dobre umocowanie w jamie ustnej. Pacjent nie musi się obawiać, że proteza będzie się przemieszczać. A stabilność protezy to cecha, która ma oczywiście przełożenie na komfort codziennego użytkowania.
Proteza teleskopowa nie tylko rekonstruuje utracone zęby, ale ma korzystny wpływ również na te, które Pacjentowi jeszcze pozostały, czyli uzębienie resztkowe. Zostają one odciążone przez protezę. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pełni ona funkcję szynowania, dzięki czemu pozwala dłużej utrzymać pozostałe uzębienie. Dla zębów filarowych stanowi natomiast ochronę przed próchnicą.
Proteza teleskopowa ma dłuższą żywotność niż tradycyjne protezy. W porównaniu do nich ma też mniejszą płytę, co wpływa na komfort użytkowania i pełniejsze odczuwanie smaku podczas spożywania posiłków. Nie bez znaczenia jest i to, że do takiej protezy można się szybciej zaadaptować niż w przypadku niektórych jej odpowiedników. Dodatkowo można ją bez problemu rozszerzać w przypadku, gdyby doszło do utraty następnych zębów.
Należy jedynie pamiętać o tym, aby utrzymywać nienaganną higienę protezy oraz nie zapominać o wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym – powinny się one odbywać co pół roku.
Co możesz teraz zrobić?
Masz braki w uzębieniu? Przyznajemy, że to poważny problem, ale znamy sposoby na to, by mu zaradzić. Przyjdź do naszego gabinetu, a zaproponujemy takie uzupełnienie protetyczne, które najlepiej będzie odpowiadać Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 601 37 38 55 lub wypełniając formularz.